[WYSTĄPIENIE] Formuły promulgacyjne w ustawach i dekretach

Niekadencyjny organ władzy ustawodawczej Królestwa Dreamlandu.

[WYSTĄPIENIE] Formuły promulgacyjne w ustawach i dekretach

Postprzez Alfred » 27 cze 2017, 16:12

Wysoka Izbo,

nawiązując do niedawnej dyskusji, jaka się w Izbie odbyła, proponuję przyjąć następujące formuły promulgacyjne ustaw i dekretów, gdy uchwalona zostanie przedłożona przeze mnie ustawa konstytucyjna.

1. Ustawa zatwierdzona

My, Alfred, król Dreamlandu, Elderlandu i Scholandii, pan ziemi morlandzkiej, surmalajskiej i weblandzkiej, senior Furlandii i Luindoru, zwierzchnik Skytji, senior Gorandii, Luskanii, Monderii i Tanequetilu etc.,

ogłaszamy, że Nasz Parlament uchwalił, a My zatwierdziliśmy, co następuje:

2. Ustawa niepodlegająca zatwierdzeniu

My, Alfred, król Dreamlandu, Elderlandu i Scholandii, pan ziemi morlandzkiej, surmalajskiej i weblandzkiej, senior Furlandii i Luindoru, zwierzchnik Skytji, senior Gorandii, Luskanii, Monderii i Tanequetilu etc.,

ogłaszamy, że Nasz Parlament uchwalił, co następuje:

3. Ustawa zawetowana i uchwalona powtórnie

ogłaszamy, że Nasz Parlament mimo Naszej woli uchwalił, co następuje:

4. Dekret zatwierdzony

ogłaszamy, że ustanowiliśmy, a Nasz Parlament zatwierdził, co następuje:

5. Dekret niepodlegający zatwierdzeniu

ogłaszamy, że ustanowiliśmy, co następuje:
Alfred

Numer GG: 47634183

Re: [WYSTĄPIENIE] Formuły promulgacyjne w ustawach i dekreta

Postprzez الوـس » 27 cze 2017, 17:19

ogłaszamy, że Nasz Parlament mimo Naszej woli uchwalił, co następuje:

Brzmi jak niezły foch. Nie lepiej dać: ogłaszamy, że Nasz Parlament ponownie uchwalił, co następuje?
(-) Aluś de la Ciprofloksja zu Hergemon und von Lichtenstein y de Arbuz och Apelsinklyfta
فقهاء‎‎
الوـس
Prezes Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Alfred » 27 cze 2017, 18:26

Nie chciałbym, żeby to tak wyglądało, a z drugiej strony chciałbym jednak odrzucenie weta jakoś zaznaczyć. Być może dobrą opcją byłoby „ogłaszamy, że Nasz Parlament uchwalił i podtrzymał, co następuje”?
Alfred

Postprzez الوـس » 27 cze 2017, 18:37

O ile nie istnieje inny przypadek, gdy Parlament ponownie uchwala tę samą ustawę, to takie sformułowanie będzie wystarczająco czytelne.
(-) Aluś de la Ciprofloksja zu Hergemon und von Lichtenstein y de Arbuz och Apelsinklyfta
فقهاء‎‎
الوـس
Prezes Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez PTR » 28 cze 2017, 11:37

Towarzysze,

W chwili obecnej formuły promulgacyjne (czy to w ustawach, czy innych aktów pr) są kwestią zwyczaju, dodawane jako element tradycji, estetycznego wzbogacenia naszego prawa. Jako takie, formuły te nie muszą oddawać - i w wielu przypadkach nie oddają - stanu faktycznego. Co jest istotne - to, jaka formuła zostanie zastosowana zależy w sumie od woli publikującego dany akt prawny - choć w praktyce wszyscy raczej stosują się do zwyczaju.

Oczywistym jest jednak dla mnie, że zastosowanie innej formuły, czy pominięcie jej w całości nie byłoby podstawą do uznania danego aktu za nieważny. Ba, myślę, że to samo dotyczy nieco bardziej praktycznej kwestii umieszczania w formule promulgacyjnej rozporządzeń podstawy ustawowej/dekretowej danego rozporządzenia: oczywiście ich umieszczenie jest słuszną praktyką, która ułatwia korzystanie z prawa, ale stoję na stanowisku, że ich nie zaznaczenie w samym akcie nie unieważnia aktu (o ile oczywiście podstawa do ich wydania jest gdzieś w prawie).

Wracając do głównego tematu - propozycja ma na celu "urealnić" stosowaną formułę, dostosować ją do obowiązujących regulacji prawnych. Uważam to za totalnie niepotrzebne, bo nie mieści się w roli, jaką ta formuła pełni. Co więcej, będzie to tylko utrudnienie dla osób publikujących - biorąc pod uwagę, że ustawy niepodlegające zatwierdzeniu są rzadkie, a weto i ponowne uchwalenie do tej pory nie miało miejsca za obowiązywania obecnej Konstytucji (poprawcie mnie jeśli się mylę), to ustalenie teraz takich formuł i tak miałoby dużą szansę pójść w zapomnienie do czasu gdy zdarzyłaby się okazja do ich zastosowania - członkowie i marszałkowie Parlamentu zmieniają się dość często.

I na marginesie - jeżelibyśmy faktycznie nasza tendencja szłaby w kierunku "urealnienia" tych formuł i dostosowania ich do obowiązującego procesu ustawodawczego, to należałoby w przypadku ustaw niepodlegających zatwierdzeniu i uchwalonych powtórnie w ogóle zrezygnować z uwzględniania w nich osoby Króla, albowiem ustawy te są uchwalane i ogłaszane z jego pominięciem przez Marszałka Parlamentu. Z góry jednak zastrzegam, że z powodów praktycznych wspomnianych w akapicie wyżej, jeżeli już chcemy się bawić w takie rozróżnianie, to należałoby, zamiast zostawiać to zwyczajowi, ująć to w konkretnym akcie prawnym, aby nie zdawać się na zawodną ludzką pamięć. To rzekłszy, chciałbym jeszcze raz zaznaczyć, że uważam, że grzebanie przy tym jest niepotrzebne i niech już te ustawy mają jedną formułkę, nawet jeśli nie zawsze w pełni oddaje ona przebieg procesu ustawodawczego.

Wandosławię!
/-/ bryg. Prezerwatyw Tradycja Radziecki, literat, dalajwanda
Przewodniczący Zgromadzenia Obywatelskiego, Dowódca Gwardii Ludowej
"Wandejskiej lawiny się nie boimy. Zapraszamy!" Daniel von Witt, 24 listopada 2014 r.
PTR

Postprzez Alfred » 29 cze 2017, 10:59

Towarzyszu,

proponowane formuły odpowiadają przepisom Karty Konstytucyjnej po — ewentualnych — zmianach wprowadzonych przedłożoną przeze mnie ustawą, w myśl której wszystkie, także ponownie uchwalone, ustawy są ogłaszane przez Króla.
Alfred

Postprzez PTR » 29 cze 2017, 12:21

Ustalanie zmian pod reformy, które wcale nie muszą zostać wprowadzane wydaje mi się dość aroganckie- pomijając już podnoszony przeze mnie argument braku potrzeby tych zmian w ogóle, do czego Towarzysz Monarcha nie raczył się odnieść.
/-/ bryg. Prezerwatyw Tradycja Radziecki, literat, dalajwanda
Przewodniczący Zgromadzenia Obywatelskiego, Dowódca Gwardii Ludowej
"Wandejskiej lawiny się nie boimy. Zapraszamy!" Daniel von Witt, 24 listopada 2014 r.
PTR

Postprzez Alfred » 29 cze 2017, 12:31

Towarzyszu, nie widzę w tym nic aroganckiego. Przedłożyłem Izbie projekt ustawy zmieniającej Kartę Konstytucyjną i jednocześnie zainicjowałem dyskusję w kwestii dostosowania formuł promulgacyjnych do tych zmian. Jest jasne, że w przypadku nieuchwalenia rzeczonej ustawy dyskusja ta okaże się bezprzedmiotowa; ufam jednak, że do tego nie dojdzie, a w ten sposób możemy zacząć rozmawiać wcześniej.

Trudno mi polemizować z argumentem braku potrzeby. Formuła promulgacyjna odzwierciedlająca przebieg postępowania ustawodawczego to taki detal; jednego ucieszy, drugiemu nie zrobi żadnej różnicy, trzeci nawet jej nie zauważy. Mnie by cieszył, jako potencjalny zobowiązany jestem też gotowy dopilnowywać, aby zawsze była zastosowana formuła odpowiednia.
Alfred

Powrót do Parlament Królewski